Historia Black Friday – skąd wzięła się tradycja gorących wyprzedaży?

Historia Black Friday – święto jedynych w swoim rodzaju wyprzedaży, promocji i przecen. Aby zrozumieć, skąd wzięło się szaleństwo Black Friday, trzeba spojrzeć na ten dzień z perspektywy tradycji świątecznych zakupów.

 

Black Friday – początek świątecznych zakupów

Tradycja wymieniania się prezentami na święta Bożego Narodzenia znana była na świecie już w XVIII wieku, ale szaleństwo świątecznych zakupów jest w dużej mierze wytworem amerykańskiej kultury konsumpcyjnej XX wieku.

 

Jednym z najpopularniejszych świąt obchodzonych w Stanach Zjednoczonych jest Święto Dziękczynienia. Od drugiej połowy XIX wieku przypada ono na ostatni czwartek listopada. W połowie XX wieku – aby uświetnić Święto Dziękczynienia – w ten dzień w większości amerykańskich miast i miasteczek zaczęto organizować przyciągające tłumy ciekawskich parady. Większość z nich było sponsorowanych przez lokalne lub ogólnokrajowe sklepy, głównie duże domy towarowe.

Była to dla nich, co jest oczywiste, doskonała forma reklamy przed nadchodzącym okresem zakupów świątecznych. Z biegiem czasu parady organizowane w Święto Dziękczynienia zaczęto uznawać za nieoficjalne otwarcie sezonu zakupów. Oczywiście jego koniec wyznaczały – i nadal wyznaczają – święta Bożego Narodzenia.

Historia Black Friday jest więc nazwą dnia następującego po Święcie Dziękczynienia. Samą nazwę wymyślił departament policji miasta Filadelfia, aby opisać chaos panujący w ten dzień na drogach i przed większością sklepów. Chaos, którego konsekwencjami były między innymi liczne wypadki samochodowe, akty agresji i kradzieże sklepowe.

 Black Friday

Historia Black Friday w Polsce

W Polsce dzień szalonych zakupów czyli Black Friday funkcjonuje od kliku lat pod nazwą „Czarny Piątek”. Tak jak w Stanach Zjednoczonych święto wyprzedaży i gorących promocji organizowane jest w w ostatni piątek listopada i otwiera sezon świątecznych zakupów. Z roku na rok w Czarnym Piątku bierze udział coraz więcej sklepów, sieci handlowych oraz usługodawców. Podobnie jak w innych krajach największym zainteresowaniem klientów cieszy się u nas tzw. elektronika czyli sprzęt RTV i AGD.

W tym roku w Polsce i na świecie Black Friday przypada na 23 listopada. Bądźmy przygotowani na prawdziwe szaleństwo zakupów!

Czarny piątek 2018 w Polsce

Zdjęcie: playtech.ro